15
Kas

TT Arena’ya Sinem Özlük İç Mimarlık Dokunuşu

Bu haftaki blog yazımızda, Sinem Özlük İç Mimarlık olarak imza attığımız ve büyük gurur duyduğumuz bir projemizin detaylarını sizlerle paylaşacağız…

Sorunsuz bir futbol seyri için ‘Sinem Özlük İç Mimarlık’ olarak, Türkiye’nin en önemli spor komplekslerinden biri olan Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’nın iç ve dış mekanlarında yer alan kameraların projelendirilmesini, konumlandırılmasını, kurulumunu ve kontrolünü üstlendik.

Optimum Bir Kurulum Ana Felsefemiz
Ortak yaşam alanlarının en önemli kontrol mekanizmalarının başında hiç kuşkusuz güvenlik sistemleri geliyor. Özellikle de Türkiye gibi bir futbol ülkesinde, insanların en önemli hobilerinin başında gelen stadyumda maç izleme deneyimini güvenli kılmak oldukça önemli.

Güvenlik sistemlerinin sadece futbol maçları sonrası yaşanan kötü olaylar için değil, aynı zamanda öncesinde de caydırıcı etkisi olmaktadır. Bundan dolayı Optimum bir kurulum, kameranın işlevini en iyi şekilde yapmasına olanak sağlamaktadır.

TFF ve Netaş Ortaklığı, ‘Sinem Özlük İç Mimarlık’ Bakışı
Toplumun büyük ilgi duyduğu futbol gibi bir branşın icra yeri olan stadyumlarda güvenlik kameralarının görme açıları büyük bir titizlikle elden geçirilmeliydi. Aynı zamanda CC TV odaları , localar , teknik odalar, basın mensuplarına ayrılan alanlar her açıdan hassasiyetle incelenmeliydi.

İşin stadyumda futbol seyreden taraftar boyutunun yanı sıra ekranları başında olan futbol severlerinde olumsuz içeriklere maruz kalmamaları gerekmekteydi. Stadyum içinde ve dışında oluşabilecek herhangi aksaklığın hızlı bir şekilde çözümlenmesi,  görüntü sistemlerinin profesyonel konumlandırılmasıyla sağlanabilirdi.

Türkiye Futbol Federasyonu ve Netaş ortaklığı ile hayata geçirdiğimiz TT Arena E-Ticket System projesi, saha içi ve dışı güvenliğin sağlanması ve sürdürülmesi için son derece önemli bir çalışma oldu.

Ayrıca, futbol sakinlerine benzersiz bir maç izleme deneyimi yaşatan 4 adet özel locanın yanı sıra, CC TV odaları, teknik odalar ve server sistemlerinin yer aldığı stratejik anlamda önemli birimlerin de güvenlik kamerası konumlandırması ve kontrolünü gerçekleştirdik.

TT Arena Hakkında: Galatasaray Spor Kulübü’ne ait Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena, 82.000 metrekare imar alanına inşa edilmiştir. 52.650 seyirci kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük kulüp stadyumu olan TT Arena, 15 Ocak 2011 yılında, ev sahibi Galatasaray’ın, Hollanda’nın Ajax takımıyla yapılan özel karşılaşmayla açılmıştı. Böylece futbol severler için yeni bir stat kapısı daha aralanmış oldu.