İdil & Defne Çocuk Odası

Tarih 2017
Konumİstanbul
Kategori Konut

 

İdil ve Defne çok yetenekli ve tatlı ikiz kız kardeşler. Biz onları tanıdığımızda, onlar henüz 4 yaşındaydı. Büyüdüler, okula başladılar, daha çok soru sormaya, merak etmeye, keşfetmeye başladılar. Bizi, onları her ziyaretimizde kendi elleriyle çizdikleri, hayal ettikleri resimlerle karşıladılar.

YATAK ODASI

Mevcut bulunan odalarında bebeklik dönemlerinden kalma beşikleri ile pembe tonlarının hakim olduğu bir tasarım hakimdi. Ancak mobilyaların yetersizliği, çalışma alanlarının bulunmaması evin genel kullanım planında bazı değişiklikler yapmamızı sağlamıştır. İki tatlı kız kardeşi uyurken de uyanırken de birbirinden ayırmak istemedik. Bu yüzden mevcut yatak konumunu koruyarak, oda içindeki m2 yetersizliğinden dolayı çalışma masaları hemen bitişik nizamdaki odaya alınmıştır. Yatak başlarında bulunan kalorifer peteğini ısı aktarımını etkilemeyecek şeklide dekoratif bir panel ile kapatarak, üst alın kısmında, yatak başında kullanılmak üzere bir raf düzeneği oluşturulmuştur. 80×190 cm ölçülerine yükselttiğimiz yatak ünitelerinin alt kısımlarında depolama amaçlı kullanımı kolaylaştıracak şekilde tekerlekli bazalar tasarlanmıştır. Yatak başında kullanılan döşeme tekstili, silinebilir kumaştan gri tonlarında uygulanırken, duvar kağıdının mavi tonajı halı ve perde gibi tekstil ürünleri ile uyum içerisinde tasarlanmıştır. Aksesuar olarak motivasyon temalı kullanılan ahşap panolarda yer alan kelimeler ve semboller ile, tavan alanında sıradan bir geçiş yerine simli ve parlak yıldız detaylarıyla birleştiğinde oda genelinde gökyüzü teması işlenmektedir. Gizli aydınlatmalı ayna, şifonyer ve elbise dolapları yine bu oda içerisinde konumlandırılırken, bu odada bizi heyecanlandıran, belki de en önemli detay çalışmamız, iki kardeşin birbirine ve ailelerine olan bağlılığını simgeleyen fotoğraf köşeleri oldu. 20×14 cm ve 30×21 cm den oluşan aile fotoğraflarının arasında , en anlamlı olanı, en büyük çerçeveyi, dünyaya geldikleri ilk günde Anne ve Babalarının kollarındaki telaşlı heyecanlı anlarıyla taçlandırdık.

ÇALIŞMA ODASI

Farklı bir oda da yer alsa da mevcut mobilya tasarım çizgilerimizden ödün vermeyerek Çalışma Odasında Lake gövde üzerinde temperli kırılmaz camdan oluşan geniş bir çalışma tezgahı, bireysel olarak kullanımlarına açılan hareketli kesonlar, odaksal duruşlarıyla, konsantrasyonu arttırırken aynı zamanda cam tezgaha parlak ve şık görünüm katan, aydınlatmaları raf ünitelerinden oluşan bir çalışma odası tasarlanmıştır. Yatak odalarında Mavi ve Gri tonların baskınlığıyla şaşırtsak da, bu mekan da Pembeden vazgeçmeyerek duvar kağıdı, perde ve sandalye tekstillerinde bütünlük sağlanmıştır.

Her iki odada tüm pencere doğramaları yaz ve kış mevsimleri ısıya bağlı değişken izolasyon sistemi ile değiştirilmiş, suya ve çizilmeye dayanıklı ceviz sıcaklığında laminat döşemeler uygulanmış ve elektrik tesisat hattı yenilenmiştir.