01
Ara

Çözüm Ortağımız Scavolini İçin İtalya’dayız

Sinem Özlük İç Mimarlık ekibi, çözüm ortağımız Scavolini’nin fabrikasında üretimi yakından incelemek için İtalya’nın Pesaro şehrini ziyaret etti.

İlk Durak Sfera Grande di Pomodoro Anıtı’na

İtalya seyahatimizde fabrika ziyareti öncesindeki ilk duraklarımızdan bir tanesi, 1971 yılında İtalyan sanatçı Arnaldo Pomodoro’nın yeni dünya düzenine vurgu yapmak için tasarladığı Sfera Grande di Pomodoro Anıtı’naydı. Uzaktan pürüzsüz bir görünüme sahip olan bu anıta yakınlaştıkça içindeki geometrik detaylar, insanı büyülüyor.

Ekibimiz, Scavolini’nin Üretim Fabrikası’nda

Sonraki durağımız, çözüm ortağımız olan İtalya’nın en büyük mutfak markalarından Scavolini’nin, Pesaro’daki üretim fabrikasına oldu. Oldukça geniş bir üretim ağına sahip olan Scavolini, 130 ülkeye günde 300’ü aşkın mutfak üretimi yapıyor. 100.000 m2’lik bir alan üzerine konumlanan Scavolini fabrikası ziyaretinde ilk rotamız, fabrika içerisinde bulunan mutfak müzesiydi. Bu müzede sergilenen tüm mutfaklar 1961 yılında üretilmiş.

Özgürlüğün ve maneviyat bilincinin arttığı, hippi akımının yükseldiği bu dönem, mutfak dekorasyonlarına da yansımış olacak ki biz ziyaretimizde oldukça büyülendik… Bir diğer önemli detay ise, eski dönem mutfak tasarımlarına, yeni nesil mutfak aksesuarlarının entegre edilmesiyle bir bütünlük oluşturulması. 

talya’nın en iyi ve en büyük mutfak üreticisi unvanına sahip olan ve aynı zamanda da çözüm ortağımız Scavolini, 50 yılı aşkın bir süredir teknoloji ve yaratıcılığı birleştirerek mutfak tasarımları üretiyor. Zamanla birikmiş geniş tecrübesi ile neredeyse üç kuşak tüketicinin zevklerine ve eğilimlerine cevap veriyor. Küçük bir atölyeden, büyük sanayi statüsüne ulaşmış olan Scavolini; tüketicilerine her zaman saygılı olan ve çevrenin ihtiyaçlarını uyum ve kararlılıkla takip etmiş bir mutfak üreticisi.

Şimdi ise toplamda 130 ülkede mutfak tasarımlarını sergiliyor ve günde 300’ü aşkın mutfak üretimi yapıyor. 100.000 m2’lik bir alan üzerine konumlanan Scavolini üretim tesisi, İtalya’nın Pesaro şehrinde yer alıyor. Teknolojinin her dalgasının ortaya çıkmasına yenilikçi bir şekilde uyum sağlama yeteneğine sahip olan Scavolini, bugün hem mutfak hem banyo hem de yaşam alanı mobilyası tasarlıyor.

Scavolini’nin AR-GE Tesisinde Büyülendik

Bir sonraki ziyaretimiz ise Scavaloni’nin fabrika içerisinde yer alan AR-GE ve kalite kontrol laboratuvarınaydı. Bu laboratuvar adı: Quality Lab. İtalya’nın en iyi mutfak üreticilerinden olan Scavolini AR-GE çalışmalarına büyük bir önem veriyor. Bu laboratuvarın kuruluş amacı ise, ürettikleri tasarımlarını kalite ile birleştirmek, teknolojik alt yapıyı güçlendirmek, yeni teknolojiler için bilgi üretmek.

Bu laboratuvarda yapılan uygulamalardan bahsedecek olursak;

  • Üretilen mutfak kapak ve tezgahlarında kullanılan malzemeler üzerlerinde, belirli sürelerde kalıntılar (Yemek artıkları, kimyasal malzemeler) bırakılarak lekeye karşı verecekleri reaksiyonlar gözlemleniyor.
  • Robotik sistemlerle kapaklar binlerce kez açıp kapanarak menteşe dayanım süreçleri inceleniyor.
  • Yüksek ısıya maruz kaldıktan sonra şok etkisiyle soğuk press yapılarak, ısı değişimlerindeki tepkimeleri gözlemleniyor.
  • Güneş ışınlarına maruz bırakılarak malzeme üzerinde renk farkı olup olmayacağı inceleniyor.
  • Uygulanan bu testler sonucunda üretilen Scavolini ürünlerinde; öngörülen tahminlere göre oluşabilecek riskler ince ince hesaplanıyor ve tamamen dayanıklı tamamen kaliteli mutfak tasarımları ortaya çıkmış oluyor.